Ortodonti Diş Kozyatagı

Ortodontik Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Ortodonti Diş Tedavisi Planlaması, ortodonti Diş teli tedavisindeki ilk randevu da ortodontist hastanın kapsamlı ortodontik muayenesini gerçekleştirmektedir

Ortodontik tedavi aşamaları ve planlaması tedavinin başarı oranını artırma konusunda çok önemlidir. İlk randevu da ortodontist hastanın kapsamlı ortodontik muayenesini gerçekleştirmektedir. Muayene sonucunda ortodontik tedaviye gerek olup olmadığı belirlenir. Ortodontist hastayı muayene sonrası, tedavinin yaklaşık ne kadar süreceği, ortodonti fiyatları konuları ile ilgili detaylı bilgilendirir.

İlk Ortodontik Muayenede ne yapılır ?

Ortodontik tedaviye başlamadan önce hastanın ağızında hiç bir çürüğün olmaması, dolguların sağlam olması, diş etlerinin sağlıklı olması çok önemlidir. Bunlar kontrol edilir, tedavi için uygun ortam var ise tedavi planlanıp, tedaviye başlanır.

Diş etlerinin ve dişlerin sağlık durumunun iyi olması neden gereklidir?
Diş telleri takıldığında, dolgu, diş taşı temizliği, diş eti tedavisi ortodontik tedavinin aksamasına neden olacaktır. Ağız hijyeni kötü olan ve diş fırçalamada diş etleri kanayan hastaların dişlerine braketlerin yapıştırılması ve apareylerin takılması mümkün olmaz. O yüzden tedaviye başlamadan önce panoramik röntgen çekilmeli ve tüm dişlerin ve çene kemiklerinin röntgeninin çekilmesi önerilir. 20 yaş dişleri kontrol edilmeli, diş köklerinin genel durumları kontrol edilmeli, diş etlerini tutan kökün sağlık durumunun kontrolü yapılmalıdır. Bu da panaromik röntgen ile mümkündür.

Ortodonti Diş Tedavisi Planlaması nasıl yapılır?
İlk muayeneden sonra ortodontik tedavi için tüm şartlar uygun ise ve tedaviye karar verildi ise problemin kesin belirlenmesi ve tedavi planının ona göre yapılması gerekir. Bunun için bazı kayıtlar alınır ve ortodontist tarafından incelenir. Bu kayıtlar; ağız içi ve dışı fotoğraflar, alt ve üst çeneden alınan ölçüler, yan kafa filmleri, el-bilek filmi, eğer gerekli görüldü ise ön-arka kafa filmi) şeklindedir.

Bu kayıtların tamamlanmasından sonra, vakanın durumuna göre tedavi planı detaylı olarak konuşulur ve hastaya randevu verilir. Bu randevuda ortodontist hastaya tedavinin planı hakkında detaylı bilgi verir. Eğer tedavinin başlanması için bazı dişlerin çekilmesi söz konusu ise bu dişler hakkında hastaya bilgi verilir. Hastanın eğer genişletme apareyi ya da hareketli aparey kullanması ön görülüyor ise diş hekimi teknisyene göndermek için ikinci bir ölçü alır.

Tedaviye nasıl başlanır?
Ortodontik tedaviye başlanabilmesi için, hastanın ağzındaki tüm dolgular temizlenir, sağlamlaştırılır ve diş taşı temizliği gerçekleştirilir. Eğer diş çekimi gerekiyor ise ortodontist tarafından çekilmesi belirlenen dişler mutlaka tedavi öncesi hastanın sürekli diş hekimi tarafından çekilmelidir. Ağız hijyeni de sağlandığında artık hasta ortodontik tedavi için hazırdır. İnsanlar tarafından en çok merak edilen konu hasta koltuğunda acı hissedip hissetmediğidir. Hasta koltuğunda herhangi bir acı ve sızı hissedilmez, ancak eve gidildiğinde akşam ağrılar olabilir. Braket yapıştırılıyor ise genelde doktor vakanın da durumuna göre üst çenede uygulama yapar. Genelde alt çenedeki uygulamaya birkaç seanstan sonra başlanır. Bu da hem hastanın braketlere alışmasını sağlar, hem de hastanın çapraşıklığı bir nebze üst çeneden başlamak üzere giderilir, sonrasında birkaç seans sonra alt çenedeki uygulamalara başlanır.

Ortodontik Tedavi Süreci
Ortodontik tedavide sırası ile yapılanları şu şekilde sıralayabiliriz.

Doktorun seçimine göre azı dişlerinden bir ya da bir kaçına tüp veya band seçilir. Bu tüpler tıpkı braketlerin yapışması gibidir.

Bandlar takılırken hasta dişlerinin arasına sanki kalın bir kürdan girmiş gibi bir sıkışma hisseder, bu durum bir dakika içinde geçer. Daha sonra sırası ile tüm braketler yapıştırılır.

Sonrasında ark teli takılır ve tel uzunsa ağza göre ayarlanarak uzun olan kısımları pens yardımı ile kesilir. Son aşamada ise, ark teli küçük ligatür telleri ya da elastik ligatürlerle braketler başlanarak aslında tedavinin ilk adımı atılmış olur.
Ortodontist bundan sonraki süreçte hastaya nelere dikkat etmesi gerektiği ve bir sonraki randevuya ne zaman geleceği hakkında bilgi verir.

Pekiştirme Tedavisi nasıl uygulanır?
Ortodontik tedavi tamamlanıp teller çıkarıldıktan sonra dişler yeni yerlerine henüz oturmamıştır. Çünkü dişi destekleyen kemik dokusu ortodontik kuvvetlerin etkisinden dolayı hala yumuşak olacaktır. İşte bu aşamada pekiştirme aşamasına geçilir ki bu aşama sonucunda, dişi destekleyen kemiğin çiğneme kuvveti altında sertleşmesi ve dişleri kemiğe bağlayan liflerin bu yeni duruma ve pozisyona uyum sağlaması gerçekleştirilmiş olur.

Pekiştirme aşaması dediğimiz bu aşamada, hangi aygıt kullanılacağı, bu aşamanın süresi, hastanın ihtiyacına ve durumuna göre ortodontist tarafından belirlenir. Hasta, ortodontistin söylediklerini ve tavsiyelerini mutlaka dinlemesi açısından çok önemlidir ki, bu aşama hastanın düzgün sıralanmış dişlerle bir ömür boyu hem estetik hem de fonksiyonel açıdan sağlıklı günler geçirmesi sağlanabilmesi içindir.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.