Ortodonti Diş Kozyatagı

Ortodonti Tedavisi İle Hangi Problemler Düzeltilebilir?

Çapraşık ve kötü konumlanmış dişler, ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, tam olarak temizlenmesi zordur. Mutlaka diş aralarında gıda artığı kalır ve bu nedenle genellikle diş aralarında çürükler ve diş eti hastalıklarına yakalanma riski yüksektir.

Diş eti problemlerinde kemik kaybı ve dişlerin erken yaşta kaybedilme riski vardır. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişler, ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, tam olarak temizlenmesi zordur. Mutlaka diş aralarında gıda artığı kalır ve bu nedenle genellikle diş aralarında çürükler ve diş eti hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Bu tür diş eti problemlerinde kemik kaybı ve dişlerin erken yaşta kaybedilme riski vardır.

Ayrıca kapanış bozuklukları, çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak; Temporomandibular eklem problemlerine ve böylece baş ağrısına, sırtta ve omuzda ağrıya neden olabilirler. Çapraşık dişler, estetik olarak istenmeyen bir görünüme sebep olurlar. Bu nedenle gülerken ağzın kapatılması çok karşılaşılan bir sonuçtur.

Çenelerde meydana gelen gelişimsel ve doğumsal problemlerde yüz estetiği çok fazla etkilenir ve hastalarda psikolojik problemlere neden olabilir. Ayrıca bu tür malokluzyonlu bireyler ağızlarını tam olarak kapatamayıp ısırma, çiğneme, solunum problemleri yaşarlar. Bu problemler vücudun çeşitli bölgelerinde (mide, kalp...vs.) pek çok soruna yol açabilirler.

Ortodontik tedavi ile hem estetik bir görünüme hem de sağlıklı dişler, dişetleri, eklemlere sahip olabilir ve hayat kalitenizi yükselterek psikolojik açıdan daha mutlu olarak genel sağlınızı da korumuş olursunuz.

Ortodonti Tedavisi İle Hangi Problemler Düzeltilebilir?
• Üst çenenin önde olması ile gelişen çene bozukluklarının düzeltilmesi,
• Alt çenenin önde, olması ile gelişen çene bozukluklarının düzeltilmesi,
• Dışarıda veya damakta konumlanmış dişlerin normal konumlarına getirilmesi,
• Erken çekimden kaynaklı devrilen/eğilmiş dişlerin eğimlerinin düzeltilmesi,
• Alt dişlerin üst dişleri örttüğü çapraz, ters kapanışların düzeltilmesi,
• Alt ve üst dişlerin birbirine temas etmediği açık kapanışların düzeltilmesi,

Üst ve alt dişlerin orta hattındaki kaymaların düzeltilmesi gibi işlemlerin tümü ortodontik tedavi ile yapılabilmektedir.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.